Otwarte wrota wyobraźni


Otwarte wrota wyobraźni
Architektura jest dla mnie niezwykłym połączeniem wielu ludzkich umiejętności i dziedzin wiedzy: matematyki, fizyki, rzeźby, malarstwa, wiedzy budowlanej, oraz najnowszych technologii dostępnych danej kulturze. Jest materializacją zwyczajów i stylu życia ludzi, którzy ją stworzyli, materializacją charakteru społeczeństwa. Dlatego też architektura jest bardzo trwałym znakiem swojego czasu.

Po starożytnych kulturach zostały po tysiącach lat głównie ich miasta i świątynie. Architektura mnie fascynuje. Skończyłem Wydział Architektury w Krakowie i mimo, że zawodowo zajmuję się wzornictwem przemysłowym, to nigdy nie przestałem przyglądać się budynkom i miastom. Każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter. Spacerując po nieznanym mieście i oglądając jego budynki można poczuć jakie życie prowadzą jego mieszkańcy, jakie mają przyjemności i jakie ich trapią problemy, można poczuć ducha danego miejsca.

Energia

Według najnowszych odkryć nauki wszystko co nas otacza jest energią. Także stare ludzkie kultury twierdzą to samo. Każdy z nas to tylko energia. Patrząc na to z takiej perspektywy wszystko co trwałe, przestaje takim być. Jedyną trwałą rzeczą staje się przemiana. Od kiedy sobie to uświadomiłem, moje podejście do projektowania się zmieniło. Przestałem traktować siebie, jako niepodważalnego autora projektu. Czuję w tej chwili w czasie pracy nad kolejnym zleceniem, że to okoliczności, czy też świat dookoła mnie projektuje dany przedmiot, a ja jestem raczej kanałem dzięki któremu może się to wydarzyć. Nowy produkt powstaje więc dzięki przepływowi energii między wszystkimi ludźmi, którzy go tworzą, włącznie z klientami, którzy nieświadomie czekają na jego pojawienie się.

Design

Design jest dziedziną projektowania pokrewną architekturze. Jego wytwory pozostają jednak w dużo intymniejszym związku z użytkownikiem, niż ma to miejsce w wypadku projektowania architektonicznego. Myślę, że ta właśnie cecha designu, silny związek z emocjami ludzkimi, spowodowała, że wybrałem dla siebie ten zawód. Po ukończeniu studiów architektonicznych zostałem projektantem wzornictwa przemysłowego. Design jest działaniem w mniejszej skali. Na co dzień każdy człowiek styka się z zaprojektowanymi przez innych ludzi przedmiotami, które wywołują w nim jakieś emocje. Piękno tej dziedziny projektowania polega dla mnie na tym, że można wywoływać w ludziach dobre emocje, poprzez dostarczenie funkcjonalnych i pięknych przedmiotów, które będą towarzyszyć im w codziennym życiu: przy opiece nad małym dzieckiem, w czasie gotowania, w czasie kąpieli i relaksu, czy wreszcie w czasie pracy.

Finezja

Finezja jest dla mnie synonimem mistrzowskiego działania. Polega na wyczuciu tej cienkiej linii pomiędzy “za dużo”, a “za mało”. Dotyczy to wszystkich działań, które podejmujemy jako ludzie. W projektowaniu finezję postrzegam jako umiejętność znalezienia tej równowagi w przedmiocie, który tworzę. Myślę, że prawdziwą finezję swoich działań osiąga się poprzez połączenie dwóch żywiołów: doświadczenia i świadomości ograniczeń z jednej strony z zachwytem i wolnością ducha w czasie projektowania z drugiej. Jest to trudna sztuka i chciałbym kiedyś osiągnąć w swojej pracy taki poziom integracji.

Komentarze

Powiązane artykuły

Witamy na naszym portalu z wartościowymi artykułami pogrupowanymi w różnych kategoriach. Tutaj możesz dodać artykuł i podzielić się nim z innymi użytkownikami internetu. Publikowanie własych artykułów to dobry pomysł na reklamowanie własnej marki, produktu czy strony internetowej.
Dbamy o to, żeby wszystkie artykułu na naszej stronie były napisane poprawnie, zgodnie z założeniami SEO, gramatyką oraz etykietą internetową. Zapraszamy do dodawania swoich artykułów - publikacja ich odbywa się zazwyczaj szybciej niż w 48 godzin.